11. april 2025.
Prolećni detoks iz ugla tradicionalne kineske medicine
Proleće je vreme kada priroda buja, obnavlja se i podseća nas da je i našem telu potrebna obnova. Tradicionalna kineska medicina (TKM) ne posmatra detoks kao dijetu ili restrikciju, već kao proces povratka u ravnotežu fizički, emocionalno i energetski.
Proleće i energija jetre
U filozofiji TKM-a, svaki deo godine je povezan sa određenim organom. Proleće je povezano sa jetrom, organom koji u kineskoj medicini ima mnogo dublju ulogu od one koju mu pripisuje zapadna medicina. Jetra upravlja protokom životne energije (Qi), utiče na raspoloženje, varenje i opšteg blagostanja tela.
Kada je jetra opterećena, energija stagnira. Javljaju se umor, nervoza, osećaj težine i emocionalna nestabilnost. Zato se proleće u TKM-u koristi kao savršen trenutak za podršku radu jetre i oslobađanje energetskih blokada.
Kako izgleda detoks po TKM-u?
Za razliku od naglih i agresivnih detoks režima, kineski pristup je postepen, blag i prilagođen prirodi osobe. Evo osnovnih principa:
Hrana kao lek – U proleće se unosi više zelene, lagane i osvežavajuće hrane: mlado povrće, klice, prolećne biljke i blago kiseli ukusi (npr. limun, sirće). Izbegava se teško, masno, prezačinjeno.
Pokret koji otvara energiju – Vežbe poput Qi Gonga i Tai Chija pomažu otpuštanju napetosti i aktiviranju protoka životne energije. Nisu zahtevne, ali su veoma delotvorne.
Biljna podrška – TKM koristi pažljivo odabrane biljne mešavine koje podstiču detoksikaciju jetre i uravnotežuju emocije.
Emocionalno čišćenje – U kineskoj medicini, jetra je povezana sa emocijom besa. Neizražen ili potisnut bes može izazvati stagnaciju energije jetre. Zato se u detoks uključuju i tehnike disanja, svesnosti i meditacije.
Hidratacija:
Dovoljan unos tečnosti je ključan tokom detoksa. U TKM-u se preporučuje topla voda ili voda sobne temperature, jer se veruje da ne remeti balans životne energije kao što to čini hladna voda.
Ritam dana – Telo se čisti i dok spava. TKM savetuje raniji odlazak na spavanje i ustajanje sa dnevnim svetlom kako bi se uskladili sa prirodnim ciklusima.
Koliko dana traje prolećni detoks prema TKM?
Idealno trajanje: 7 do 21 dan
• 7 dana – za blagi, sezonski „reset“ tela i uma
• 14 dana – za dublje čišćenje i emocionalno olakšanje
• 21 dan – ako postoji hronična stagnacija, umor i zadržavanje tečnosti
Detoks nije cilj, već sredstvo
U tradicionalnoj kineskoj medicini, detoks ne služi da bi se „očistilo telo“, već da bi se omogućio slobodan protok životne energije. Kada životna energija teče nesmetano, telo zna kako da se regeneriše samo. Osećamo se bistrije, lakše, povezano sa sobom.
Zato proleće ne mora da bude vreme velikih odluka ili drastičnih rezova, već prilika da polako, ali svesno, napravimo mesta za novu energiju.
Pročitaj
više...
3. mart 2024.
Simptomi PMS-a
Koji su normalni simptomi PMSa i kako ih razlikovati od ozbiljnijih zdravstvenih problema?
Skoro svaka žena, bar se jednom u životu susrela sa simptomima PMSa. Ovi simptomi su veoma raznoliki, individualni i variraju kod svake osobe. Mogu se odnositi na razne fizičke, psihičke i emocionalne promene. U tom spektru promena, najčešće su promene raspoloženja, razdražljivost, tuga, bes, pad koncentracije, nesanica, grčevi i bolovi u predelu stomaka koji mogu da variraju po intenzitetu, mogu se javiti glavobolje, bolne grudi, problemi sa kožom, umor i promena u apetitu.
Veoma je važno da svaka žena prati svoj organizam i svoje emotivno stanje i da prepozna kada bolovi u bilo kom delu tela postaju intenzivni i dugotrajni, kada emocionalni poremećaji traju nekoliko meseci u kontinuitetu, kada izrazito bolni grčevi postanu učestala pojava i traju i posle završetka ciklusa. Sve što je “previše,” “prejakog intenziteta” i “dugotrajno”, su signali koji vas treba uputiti lekaru za uspostavljanje pravog uzroka problema.
Ukoliko na vreme ne reagujete, problemi se mogu produbiti i pogoršati već postojeća stanja kao što su migrene, astma i alergije.
Kad su normalni simptomi PMSa u pitanju, postoje mnogo načina koje možete da iskoristite da pomognete sebi u ublažavanju istih. Naučno je dokazano da vitamini kao B6, D, minerali kao magnezijum, kalcijum, Omega 3, Omega 6 koji se nalaze u lisnatom povrću, u semenkama lana, u orašastim plodovima, ribi, lisnatom povrću. Biljke i biljni preparati igraju veliku ulogu u uspostavljanju balansa i tretiranju razna stanja. Biljni preparati bazirani na tradicionalnoj kineskoj medicini, napravljeni su da tretiraju uzrok i zbog toga sistemski deluju na probleme. Oni mogu biti vaš saveznik u ublažavanju predmenstrualnog simptoma, ali ne zaboravljajte da je izuzetno važno da vodite zdrav i izbalansiran život.
Pročitaj
više...
3. mart 2024.
Kako hormoni utiču na nas?
Hormoni su hemikalije koje proizvode žlezde u endokrinom sistemu. Oni putuju krvotokom do tkiva i organa, isporučujući poruke koje organima govore šta i kada da rade. Uticaj hormona na naše fizičko, emotivno i kognitivno stanje je veliki.
Hormoni pomažu u regulisanju mnogih važnih funkcija u telu kao što su:
metaboližam,
raspoloženje
rad srca,
telesna temperature
spavanje
reprodukciju
seksualnu funkciju
rast i razvoj
emocije.
Ljudsko telo proizvodi preko 50 hormona i svaki od njih reguliše određenu funkciju u organizmu. Kod žena, estrogen i progesteron su hormoni koji u najvećoj meri upravljaju njihovim reproduktivnim zdravljem. Male ili veće promene u nivoima hormona, mogu dovesti do velike promene i stanja koja zahtevaju lečenje. Poremećaj hormonske ravnoteže kod žena nastaje kada se hormoni podignu iznad ili padnu ispod normalnih nivoa u krvotoku.
Da bi smo znali da li su naši hormoni u balansu, moramo znati da li su nivoi hormona stalno menjaju iz dana u dan pa čak i iz sata u sat. Neke promene u nivoima hormona mogu biti privremene a neke dugotrjane ili hronične.
Kod žena postoje jedinstveni uzroci hormonalne neravnoteže a koji su uglavnom povezani sa reproduktivnim hormonima i ti uzroci mogu da budu:
menopauza - kada telo prestaje da proizvodi polne hormone,
stres,
trudnoća i dojenje,
poremećaj u radu štitne žlezde,
menstruacija i ovulacija.
Neravnoteža polnih hormona kod oba pola dovode do umora, nedostatka energije, depresija, nesanica, napetost, poremećaje u metabolizmu, kod žena do neredovnih ciklusa, razvoj mioma, ciste, problem sa začećem.
Estrogen
Estrogen se još naziva i ženskim polnim hormonom jer se pre svega proizvodi u jajnicima. Ovaj hormon igra veoma važnu ulogu u razvoju reproduktivnog sistema u pubertetu.
Estron, estradiol i estriol su glavni tipovi estrogena i igraju važnu ulogu u regulsianju menstrualnog ciklusa I trudnuće.
Estrogen takođe ima ulogu u očuvanju zdravlja srca, kože, jetre, mozga i u regulisanju metaboločkih procesa.
Muško teko takođe proizvodi estrogen u malim količinama u nadbubrežnoj žlezdi.
Progestreron
Ovaj hormon je veoma važan kod začeća pa se još naziva i hormonom trudnoće. Proizvodi se u jajnicima a u trudnoći u placenti. Igra važnu ulogu u održavanju trudnoće.
Testosteron
Testrosteron se još naziva i muškim hormonom jer se u glavnom proizvodi u testisima muškaraca.
Međutim testosteron se u malim količinama proizvodi i u nadbubrežnim žlezdama i jajnicima pa tako i žensko telo proizvodi ovaj hormon. Pad testosterona kod žena u postmenopauzi dovodi do smanjenja seksulanog nagona.
Kortizol
Kortizol ili hormon stresa igra veoma važnu ulogu u metabolizmu jer pomaže pretvaranja hrane u energijutako što stimuliše jetru da poveća šećer u krvi. Naziva se hormon stresa jer njegov nivo u krvi se poveća tokom stresnih situacija.
Proizvodi se u nadbubrežnim žlezdama.
Seratonin
Ovaj hormon je još poznat i kao hormon sreće jer od njegovog nivoa u organizmu zavisi raspoloženje osobe. Ovaj hormon pomaže i u regulisanju apetita, varenju i zdravlje kostiju.
Dopamin
Ovaj hormon pomaže u kontroli i koordinaciji kretanja međutim igra važnu ulogu i u nekim drugim telesnim funkcijama.
Pročitaj
više...